DARBA

Dlaczego warto zainwestować w duże okna?

W nowych projektach coraz częściej umieszczane są duże okna ze względu estetycznego, funkcjonalności lub ponieważ jest to coraz modniejsze. Szczególnie nowoczesne aranżacje kojarzą nam się z dużą, jasną otwartą przestrzenią uzyskiwaną między innymi przez odpowiednie zaplanowanie ponadwymiarowych okien. Takie rozwiązania mają oczywiście swoje zalety jak i wady. Warto zatem przeanalizować taką inwestycje.

Prezentacja i zalety dużych okien

Przede wszystkim duże okna dodają wrażenia przestrzeni, naturalnie oświetlają pomieszczenie, a to wpływa pozytywne na samopoczucie oraz cieplejszy wygląd aranżacji. Brak naturalnego światła lub jego mała ilość, oddziałuje bardzo negatywnie na mieszkańców, dlatego jego dostarczanie jest szczególnie ważne w porze jesieni i zimy, trwających aż pół naszego kalendarzowego roku. W tych zimnych okresach w środkowo europejskim klimacie konieczne jest dogrzewanie wszelkich pomieszczeń użytkowych. Duże przeszklenia pozwalają na wprowadzenie nie tylko dużej dozy światła, ale i na wyłapanie ciepła. Chcąc jak najbardziej otworzyć i powiększyć pomieszczenie znakomicie spisują się okna umieszczone przy samej podłodze, drzwi tarasowe oraz wysokie, sięgające prawie do sufitu. Tworząc płynne połączenie z tarasem lub balkonem powstaje wrażenie dodatkowej przestrzeni i otwarcie na zewnątrz. Latem jest to duży atut, nie tylko dzięki możliwości wpuszczenia świeżego powietrza, ale i swobody wyjścia na otwartą przestrzeń. Co raz bardziej propagowane jest korzystanie z natury, będącej naszym pierwotnym domem, więc zmniejszanie twardych barier jakimi są ściany jak najbardziej wpisuje się w tą idee.

Poza zaletami związanymi z funkcjonalnością warto zauważyć walory estetyczne. Wiele osób, które już zdecydowały się na duże okna cenią je pod względem ich dobrego wyglądu. Okna dają możliwość tworzenia nietypowych aranżacji, wprowadzają świeżość oraz światło pasujące dobrze z każdego rodzaju kompozycją.

Jak wyeliminować wady?

Oczywiście wybór dużych okien wiąże się również z wadami. Zagrożeniem jest chociażby pokusa dla włamywaczy. Przestrzeń otwiera się nie tylko na zewnątrz, ale i pokazuje wnętrze dla obserwatorów. By uchronić się przed niechcianymi gośćmi wystarczy zamontować rolety antywłamaniowe, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo, ale dadzą odetchnąć od męczącego słońca w najcieplejsze dni lata.

Więcej światła to i więcej ciepła w letnie upalne dni. Dawniej nawet przez małe okna temperatura w pomieszczeniach mocno się podnosiła przez niewielką ilość promieni słonecznych. Przy obecnie stosowanych technologiach nie musimy się martwić ani o zbyt duże nagrzewanie się pokoi, ani o utratę ciepła zimą. W zależności od wybranego rodzaju okien są w mniejszym lub większym stopniu izolowane. Producenci oferują okna o trzech warstwach, co tworzy dobrą barierę przed utratą ciepła nawet w najzimniejsze dni. Jeśli obawiamy się bardziej o kolosalne temperatury sprawdzają się rolety, również antywłamaniowe albo okna o specjalnej powłoce chroniącej przed promieniami uv i zmniejszające przenikanie ciepła do pomieszczenia.

Większe okna to jednocześnie większy wydatek. Jest to oczywiste jednak warto mieć na uwadze, że jest to inwestycja na długie lata. Wybierając najwyższej jakości okna nie musimy się martwić ich szybką wymianą a zyskujemy wiele zalet otwartej aranżacji. Mimo, że akcesoria takie jak zasłony, rolety itp. również muszą być dobierane ze względu na rozmiar, to na pewno nie są co miesięcznym wydatkiem a prezentują się zawsze świetnie.

Warto inwestować w kupno dużych okien?

Okna są inwestycją na lata. Warto więc rozpatrzeć zalety na długi okres czasu i dobrze przemyśleć dobór akcesoriów. Niepodważalny jest jednak fakt, że duże okna są bardzo efektowne zarówno z zewnątrz budynku jak i ze środka danego pomieszczenia.