DARBA

Jak samodzielnie wyregulować okna?

By okna działały prawidłowo przez długi okres czasu, należy je co jakiś czas poddawać regulacji, oraz sprawdzać ich ogólny stan techniczny. Nie każda regulacja okien wymaga ingerencji specjalisty – możemy przeprowadzić ja sami w domu. Zatem jak prawidłowo wyregulować okna?

 

 

W jakim celu reguluje się okna?

 
 

Dlaczego cykliczna regulacja okien jest tak istotna? Okna częściowo składają się z metalu, wiele ich elementów takich jak zawiasy, czy elementy zamków znajdujących się wewnątrz zrobione są z różnego rodzaju metali – co za tym idzie w trakcie trwania różnych pór roku te części pracują, kurcząc się i rozszerzając. Wynika to z różnicy temperatur, która ma bardzo duży wpływ na tworzywo jakim jest metal. Zimą oraz latem powinno stosować się inny stopień przylegania skrzydła okna, do jego ramy.

Zimą, przez wzgląd na niskie temperatury, okna należy uszczelnić, regulując okna w sposób by nie wpuszczały do wnętrza pomieszczenia chłodnego powietrza. Latem, sytuacja wygląda zupełnie inaczej – podczas ciepłego okresu w celu zwiększenia wentylacji oraz prawidłowego, korzystnego przepływu powietrza, okna należy wyregulować w taki sposób aby przepuszczały większą ilość powietrza.

Jeszcze jednym istotnym powodem dla którego okna powinno się co jakiś czas poddać regulacji, jest fakt, że na skutek długiego użytkowania, skrzydła okienne mogą delikatnie opaść, tym samym uniemożliwiając ich domknięcie lub tworząc problem w trakcie otwierania.

 

Jak prawidłowo wyregulować okna?

 
 

Istotną częścią naprawy okien jest odpowiednie przygotowanie do tej pracy, a mianowicie zaopatrzenie się w odpowiednie do tego zadania narzędzia – nabyć je można w każdym sklepie z artykułami remontowo – budowlanymi. Niezbędny do tego może okazać się imbus o rozmiarze 2.5, 4 oraz klucz V.SCH.ACP-S, lub też TORX T10.

Nowe okna, powinny ściśle przylegać do ramy okiennej oraz być ustawione w neutralnej pozycji.

Sprawdzić to możemy oglądając znaczniki na okiennym zaczepie – jeśli są ustawione na godzinie 6, oznacza to, że skrzydło okienne znajduje się w pozycji neutralnej.

Przy użyciu odpowiedniego klucza, w tym wypadku V.SCH.ACP-S, pozycję zaczepu możemy zmienić regulując okna na „tryb letni” (ustawiając go na godzinę 9) lub „tryb zimowy” (kierując zaczep na godzinę 3)