DARBA

Co wybrać, żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?

Głównym zadaniem zarówno rolet jak i żaluzji jest ochrona przed słońcem. Oba te rozwiązania skutecznie spełniają swoją rolę, jednocześnie  doskonale wpasowując się w aranżację domu. Co zatem sprawdzi się lepiej, rolety czy żaluzje? Na to pytanie niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Ten wybór uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników.  Niezależnie od tego czy decydujemy się na rolety czy żaluzje, za cel stawiamy sobie kontrolę nad nagrzewaniem się wnętrza, oraz regulację nasłonecznienia pomieszczeń.

Ze swojej strony polecamy rolety, oraz żaluzje fasadowe z Poznania, jakie oferujemy w firmie  Darba.com.pl. Prosty montaż zarówno na oknach pvc jak i elewacji budynków.

W przypadku kontroli nagrzewania się pomieszczeń:

Żaluzje zapewniają skuteczną ochronę, przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domów, czy mieszkań. Absorbują nawet do 80% promieni słonecznych. Rolety zewnętrzne działają na podobnej zasadzie – przestrzeń miedzy szybą a roletą pełni funkcję izolacji, zapewniającej ochronę przed gorącym powietrzem i promieniami słonecznymi.

W tym wypadku, zarówno rolety jak i żaluzje zapewniają nam taką samą ochronę przed słońcem.

rolety fasadowe Poznań

W przypadku regulacji nasłonecznienia:

W tej sytuacji większą kontrolę zapewniają nam regulowane żaluzje. Dzięki ich budowie istnieje możliwość ustawienia stopnia nasłonecznienia, oraz równomiernego doświetlenia całego pomieszczenia.  Rolety w tym zestawieniu wypadają znacznie gorzej, ponieważ nie posiadają tego rodzaju regulacji. Całą swoją powierzchnią zaciemniają nasze pomieszczenie.

W kwestiach montażu:

Jeżeli decydujemy się na zakup rolet, o ich montażu należy myśleć na początkowym etapie budowy. Dlaczego? Ponieważ w tym wypadku budynek projektuje się tak, by ukryć puszkę rolety wewnątrz ściany.  W przeciwnym wypadku, puszka zostałaby zamontowana na zewnątrz elewacji, co mogłoby zaburzyć estetykę domu. Natomiast zamontowanie żaluzji, nie jest tak problematyczne, ponieważ możemy zdecydować się na nie nawet po zakończeniu budowy.

Zestawienie podstawowych parametrów:

  • Termiczna izolacja: Żaluzje, przez wgląd na dużą ilość szczelin, nie stanowią dobrej izolacji cieplnej. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku rolet zewnętrznych, które zatrzymują nawet do 40%  ciepła, przenikającego z wnętrza budynku.
  • Ochrona przed nagrzaniem: Oba rozwiązania skutecznie chronią nas przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku.
  • Popularność: Żaluzje fasadowe niestety nie są tak chętnie stosowane, jak rolety zewnętrze. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak poziom nasłonecznienia, czy skomplikowany montaż,
  • Wygłuszenie hałasów: Rolety zdecydowanie lepiej wygłuszają wszelkie hałasy, dochodzące z zewnątrz. Potrafią obniżyć poziom dźwięku nawet o 15 dB.

Zatem żaluzje fasadowe, czy rolety?

Tą decyzje każdy powinien podjąć indywidualnie, po przeanalizowaniu wszystkich „ za i przeciw”. Pamiętajmy, że zakup rolet lub żaluzji to długoterminowa inwestycja, dlatego powinniśmy się nad nią dokładnie zastanowić.

Propozycję ciekawych wzorów rolet oraz żaluzji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej Darba.com.pl. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, oferujemy najlepsze jakościowo żaluzje oraz rolety w Poznaniu.