DARBA

Jak dbać o drewniane okna?

Współczesne okna drewniane są zupełnie inne niż te sprzed kilkudziesięciu lat – Największą zaletą drewna jako materiału jest jego naturalność i trwałość. Przy właściwym montażu konstrukcja jest wyjątkowo stabilna, co oznacza, że nie ulegnie rozszczelnieniu nawet po wielu latach użytkowania. Istotny jest także walor estetyczny – drewniane okna sprawiają, że wnętrze jest przytulniejsze i bardziej kameralne. Wiele osób nie decyduje się na zakup okien w drewnianych ramach, ponieważ zniechęca ich pielęgnacja, która początkowo może wydawać się kłopotliwa. Na szczęście konserwacja okien drewnianych nie jest szczególnie skomplikowana i można wykonać ją samodzielnie.

Regularne mycie i czyszczenie okien

Najważniejsze przy pielęgnacji jakichkolwiek okien – drewnianych, plastikowych czy aluminiowych – jest ich regularne mycie. Co najmniej trzy razy w roku, należy dokładnie wyczyścić szyby i ramy okienne.

Czyszczenie drewnianych okien powinno zacząć się od usunięcia kurzu, który stanowi najlepszą pożywkę dla mikroorganizmów, osłabiających i niszczących strukturę drewna. Dopiero potem można dokładnie umyć szybę i ramy. Należy pamiętać o unikaniu silnych detergentów na bazie amoniaku, które źle mogą wpłynąć na drewno – najlepsza będzie woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Warto, uprzednio umyte ramy, dodatkowo zabezpieczyć fachowym mleczkiem konserwującym drewno. Niezawodne okażą się specjalistyczne preparaty, dostępne u producentów i dystrybutorów okien. Tego typu detergenty nakłada się miękką, bawełnianą ściereczką.

Naprawa drobnych uszkodzeń

Lakiernicza powłoka okien drewnianych gwarantuje przede wszystkim ochronę naturalnego surowca. Warunki atmosferyczne mogą uszkodzić warstwę lakieru, dlatego mogą pojawić się drobne zadrapania i zarysowania. Wbrew pozorom usunięcie tego typu uszkodzeń nie należy do trudnych. Wystarczy uszkodzoną powierzchnię wygładzić papierem ściernym, a następnie nanieść dwie warstwy powłoki malarskiej w takim samym kolorze, w jakim rama była wykańczana.

Konserwacja uszczelek i elementów ruchomych

Na czynniki pogodowe, a także obciążenia mechaniczne wyjątkowo wrażliwe są okucia i uszczelki. Przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną, zalecane jest skrupulatne wyczyszczenie ruchomych elementów. Do tego wykorzystać można wazelinę, bądź specjalistyczne środki do konserwacji okuć. Jeżeli uszczelki są wyraźnie uszkodzone – straciły elastyczność lub pojawiły się na nich pęknięcia – należy je wymienić. W przypadku technologicznie zaawansowanych okien, wymianę uszczelek i okuć lepiej zlecić specjalistom.

okna zamkowe, okna drewniane

Solidne okna najwyższej jakości

Wybór okien to jeden z najważniejszych etapów budowy lub remontu domu. W Poznaniu wiele firm oferuje sprzedaż i montaż zarówno okien drewnianych, jak i aluminiowych. Przy zakupie okien, należy szczególną uwagę zwracać nie tylko na wygląd, ale również na parametry techniczne, takie jak:

  • tłumienie hałasu,
  • zabezpieczenie przed włamaniami,
  • wodoszczelność,
  • przenikalność cieplna.

Nasza firma oferuje szeroki wybór okien, których jakość podparta szeregiem certyfikatów i współpracą z renomowanymi producentami. Decydując się na zakup okien drewnianych w Hurtowni Darba, mogą być państwo pewni doskonałej trwałości oraz wysokiej jakości.